Poprvé v knihovně

Poprvé v knihovně

Jak se stát uživatelem?

Přijďte do knihovny k výpůjčnímu pultu. Než se k nám vydáte, zkontrolujte si, prosím, otevírací dobu.
Otevírací doba:
PO, ST: 9-18
ÚT, ČT: 9-17
PÁ: 9-15
SO, NE, státní svátky: ZAVŘENO (jiné viz Aktuality)

Interní uživatelé (studenti, pedagogové a zaměstnanci) mají registraci zdarma. Pro přihlášení do čtenářského konta použijte UČO a heslo do Webmailu.
Studenti k registraci potřebují platný průkaz ISIC, který bude nadále sloužit jako čtenářský průkaz.
Pedagogové a zaměstnanci JAMU k registraci potřebují platný zaměstnanecký průkaz, který slouží jako čtenářský průkaz.

Externí uživatelé jsou zaregistrováni na základě předloženého průkazu totožnosti a je jim vystaven nepřenosný čtenářský průkaz. Současně jsou přiděleny přihlašovací údaje do katalogu Aleph.
Externí uživatelé platí poplatek ve výši 200 Kč/rok.

Bez registrace je možné půjčování v prostorech studovny.

Knihovní fond

Fond knihovny je budován v souladu se zaměřením školy. Zastoupené obory jsou divadlo, hudba, tanec, film, rozhlas, televize, výtvarné a užité umění, pedagogika, psychologie, sociologie, filozofie, literatura (teorie, beletrie), jazyky a manažerství. V knihovně najdete knihy, divadelní hry, operní libreta, skripta, hudebniny, časopisy, CD, DVD, gramofonové desky, slovníky, sborníky, závěrečné práce.

Chci si půjčit/vrátit dokument

V katalogu Aleph vyhledáte požadovaný dokument. Z katalogizačního záznamu se dozvíte jeho lokaci a podmínky vypůjčení. 

Studovna
Poznamenáte si signaturu a knihu vyhledáte na polici. Knihy jsou ve studovně řazeny oborově podle Mezinárodního desetinného třídění (MDT). CD, DVD a gramofonové desky Vám na požádání vydá knihovník u výpůjčního pultu. 

Sklad
Knihu si objednáte pomocí online katalogu.
Nejdříve se musíte přihlásit do čtenářského konta. Interní uživatelé k přihlášení použijí UČO, uvedené na kartě ISIC nebo zaměstnaneckém průkazu a heslo do Webmailu, externím uživatelům jsou přihlašovací údaje přiděleny při registraci. Po vyhledání požadovaného dokumentu kliknete v záznamu na Všechny jednotky, dále Požadavky a potvrdíte 2x OK.
Vyhledávání dokumentů ve skladu probíhá každý všední den. Poslední požadavky jsou vyřizovány v 15.30 h., v pátek 14:30 h., pozdější objednávky budou vychystány následující pracovní den v 9 h. Vyřízené požadavky zůstávají nachystané u výpůjčního pultu 5 pracovních dnů nebo dle domluvy. 

Absenčně nebo prezenčně?
Prezenční
výpůjčky jsou určeny ke studiu ve studovně. Absenční výpůjčky si můžete odnést domů. Speciální druhy dokumentů jako jsou CD, DVD, gramofonové desky a časopisy se půjčují pouze krátkodobě (1 týden bez možnosti prodloužení). Pedagogové a doktorandi mohou využít službu dlouhodobých výpůjček (akademický rok s možností prodloužení). 

Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se na knihovníka u výpůjčního pultu, případně nás kontaktujte na emailu knihovna@jamu.cz
a my Vám pomůžeme s vyhledáváním v katalogu.

Pokud požadovaný dokument opravdu nemáme, využijte možnost Meziknihovní výpůjční služby (MVS). Služba je poskytována z mimobrněnských knihoven a pouze pro interní uživatele. Možnost
i Mezinárodní meziknihovní výpůjční služby (MMVS, hradí se poštovné).  

Půjčování a vracení

Knihy Vám zapůjčíme u výpůjčního pultu. Zde nám je, prosím, i vracejte. 

Interní uživatelé: 

Studenti mají nárok až na 15 výpůjček na 3 měsíce s možností dvou prodloužení.

Studenti doktorského studia mají nárok až na 20 výpůjček na 3 měsíce s možností dvou prodloužení. Dále mohou využít služby dlouhodobých výpůjček.

Pedagogové mají nárok až na 30 výpůjček na 3 měsíce s možností dvou prodloužení. Dále mohou využít služby dlouhodobých výpůjček.

Zaměstnanci mají nárok až na 10 výpůjček na 3 měsíce. 

Externí uživatelé:

Uživatelé z řad odborné veřejnosti mají nárok až na 10 výpůjček na 1 měsíc s možností jednoho prodloužení. Externí uživatelé si nemohou absenčně půjčovat CD a DVD. 

Jak si prodloužit výpůjčku?

Výpůjčku si prodloužíte po přihlášení do čtenářského konta. K přihlášení použijte UČO, uvedené na kartě ISIC nebo zaměstnaneckém průkazu a heslo do Webmailu. V horní liště zvolíte Čtenář a kliknete na Výpůjčky. Rozbalí se seznam všech aktuálně půjčených knih včetně informace o výpůjční lhůtě. V horní liště zvolíte možnost Prodloužit.

Poplatek za pozdní vrácení je 5 Kč/den/výpůjčka.
Aktuální informace z Knihovny najdete zde:
Homepage Knihovny JAMU
Facebook Knihovna JAMU
Katalog Aleph
Vývěska v IS JAMU